Sosyal Medya:


Yapılarda Yalıtım Neden Önemlidir ?


Çoğu insan, yalıtımın bir evin içini sıcak tutmaya yaradığını düşünür. Oysa aynı zamanda yapılan yalıtım, sizi yazın serin tuttuğu gibi enerji maliyetlerinizde de yüksek tasarruf ettirir. Yapılan her yalıtım iklim değişikliğiyle mücadele yardımcı olduğu gibi ulusal enerji tüketimimizi azaltarak enerjide dışa bağımlılığımızı da azaltır.

Yalıtım bunu nasıl sağlar?

Evde ve işyerinde konfor

Kışın oda içerisinde ısınan hava dışarıya çıkarken yazında dış ortamda ısınan hava yalıtımsız duvarlardan içeriye hareket eder. Yalıtım bu süreci yavaşlatır ve her mevsimde konforlu bir iç mekân sıcaklığını korumaya yardımcı olur.

Enerji maliyetlerini azaltma

Konut ve iş yerlerinde kullanılan enerji tüketiminin en büyük bölümü ısıtma amaçlıdır. Çatı, duvarları, kapıları, pencereleri ve zemin alanları iyi yalıtılmamış alanlarda ısıtılan havanın büyük kısmı dışarıya kaçar. İyi uygulanmış bir yalıtım bunun önüne geçerek, daha düşük fatura sağlarken, daha az enerji tüketilir.

İklim değişikliği ile Mücadele

Avrupa'nın tüketilen enerjinin % 50’si binalarda kullanılmaktadır. Kullanılan enerjinin yaklaşık üçte ikisi ısıtma ve serinletme amaçlı kullanılmaktadır. Enerji yaratma küresel ısınmaya yol açan karbondioksit üretimi anlamına gelir. Yapılan her yalıtım enerji tüketimini azaltarak CO2 emisyonları azaltılabilir ve iklim değişikliği önlenebilir! Yapı sektörü enerji tasarrufu potansiyeli yönünden en büyük değere sahiptir. AB tahminlerine göre, yapı sektöründe 2020 yılına kadar yürütülecek yalıtım uygulamaları sonrasında yaklaşık % 20 enerji tasarrufu sağlanabileceği ön görülmektedir

Bağımsız enerji kaynakları

Günümüzde enerji tüketimi sürekli olarak yükselirken ülkemizdeki enerji kaynakları taleplerimizi yerine getiremez hale gelmektedir. Dünya üzerindeki fosil yakıt kaynaklarının hızla tükenmesi ve alternatif enerji kaynaklarının kısıtlı olması yalıtım uygulamalarının önemini bir kez daha öne çıkarmaktadır. Yalıtım uygulamaları ile enerji tüketimini azaltarak, hem tasarruf ederken hem de ülkemizin enerji ihtiyacı yönünden dışa bağımlılığını azaltabilirsiniz.

Tümünü Görüntüle
WhatsApp
Hemen Ara